Створення, розробка та просування сайтів Centum-D Коронавірус і IT. Як COVID-19 вплинув на роботу компаній

Коронавірус і IT. Як COVID-19 вплинув на роботу компаній

Новий коронавірус негативно вплинув на всі сфери — охорона здоров’я, економіка, виробництво. Постраждали не тільки власники малого бізнесу, а й гіганти. Наприклад, Apple відклала реліз нового вже анонсованого iPhone.

IT-індустрія не стала винятком. Українським компаніям довелося зіткнутися з новими для себе викликами. Не дивлячись на певну специфіку своєї діяльності, перехід на дистанційну роботу став стресом для співробітників і бізнесу в цілому — довелося в авральному режимі змінювати схеми побудови та ведення бізнесу, комунікаційних процесів.

З думками про скорочення і без нових вакансій

Профільні аналітичні дослідження продемонстрували, що з введенням карантину близько 80% опитаних власників компаній перевели своїх співробітників на повністю віддалений формат роботи. Лише 3% не приділили цьому питанню значущості та не стали закривати офіси.

Які антикризові заходи вводилися керівництвом IT-компаній

  1. Не відкривати нових вакансій — майже 52% від опитаних.
  2. Зниження витрат на обслуговування і оренду офісу — понад 45%.
  3. Зменшення витрат на розвиток команди (проведення тімбілдінгу, оплата курсів) — майже 38%.
  4. Можливе зниження заробітних плат — 35,5%.
  5. Зниження вкладень в маркетинг і просування — понад 22%.
  6. Поки ще не розробляли план — трохи більше 9%.

Скорочення заробітної плати та звільнення. Чому цього не варто робити

Тільки 15% опитаних заявили про скорочення штату, а 12% — про відправлення своїх співробітників в безкоштовні відпустки. Зате понад 70% заявили, що не розглядали ймовірність неоплачуваних відпусток для своєї команди.

Понад 50% респондентів заявили, що ні про яке скорочення заробітних плат не може бути й мови. Їх рішення підтримують аналітики у сфері IT-індустрії. За їх словами слід проявити гнучкість, розглянути інші варіанти розвитку ситуації, але не ламати злагоджену команду. Адже в формування штату вкладаються солідні ресурси і якщо зараз піти по шляху найменшого опору, надалі буде тільки складніше. До того ж, скорочення штату вже зараз призведе до неминучого відмови від ряду проектів — як уже впроваджуваних, так і перспективних. Що тільки погіршить ситуацію.

Аналітики при відтоку, втрати вже існуючих замовників і передбачуваної втрати доходів, рекомендують простий вихід із ситуації — переглянути умови співпраці. До речі, результати профільного опитування показують наступне:

  • майже 47% компаній планують або вже провели переговори з підрядниками про нові ціни;
  • понад 31% ще не проводили такі переговори, а поки стежать за розвитком ситуації;
  • і лише 21,9% не збираються піднімати питання про перегляд умов співпраці.

Всі наведені вище цифри говорять, що бізнес змінюється. З урахуванням прогнозованого Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я осіннього спалаху COVID-19, здатного привести до посилення карантинних заходів і посилюванням ситуацією в економіках різних країн, слід уже сьогодні планувати можливі зміни і змінювати підходи до діяльності.

Карантин і Centum-D. Як адаптувалися ми

Введення карантину змусило нашу студію переходити на повністю віддалений формат роботи. Не можна сказати, що це стало шоком, хоча окремі комунікаційні процеси довелося налагоджувати знову.

Добру службу зіграв той факт, що частина нашої команди і так працює віддалено з різних міст країни. Уже сьогодні в штаті співробітники не тільки з Дніпра, а й Харкова, Львова, Черкас та інших міст.

Спростило процес переходу на повністю віддалений формат і те, що у нас вже давно були впроваджені та успішно функціонували системи для постановки й обговорення завдань:

  • CRM власної розробки — для постановки та контролю виконання завдань;
  • Slack — чат для оперативного спілкування співробітників.

Тому в цілому організація себе всередині карантинних процесів для веб-студії Centum-D пройшла практично безболісно.

Однак деякі члени команди, які працювали до того в офісі, зіткнулися з низкою проблем:

  • організація робочого місця;
  • суміщення роботи та побуту.
Коронавірус і IT

Зміни всередині IT-ніші. Що вже сталося і на що розраховувати в майбутньому

Послаблення карантину дали можливість не тільки повернутися в офіси, а й зрозуміти, які зміни відбулися в IT-індустрії:

  • як змінився бізнес і діяльність окремої компанії;
  • які зміни спостерігаються на ринку в цілому;
  • як змінився формат роботи.

Ми поговорили з керівниками великих IT-компаній України, задавши їм актуальні питання.

Alex Wise, CEO в Netpeak Software (netpeaksoftware.com)

Alex Wise

1. Чи виходила ваша компанія на карантин?

Так, ще як вийшла — вона досі знаходиться на карантині з пріоритетною роботою з дому (відповіді дані 08 серпня 2020 року) і такий формат роботи протримається мінімум до 01 січня 2021 року. Саме таке рішення було прийнято на «саміті великої вісімки», а саме 8 компаній, що входять до складу холдингу Netpeak Group.

2. Чи вдалося організувати віддалену роботу?

Звичайно так — ще на вихідних 14-15 березня ми всі збиралися виходити на роботу в офіс, починаючи з понеділка, однак блискавично прийняли рішення про віддалену роботу: хлопці акуратно забрали свої ноутбуки та периферію, і вже з 16 березня ми дружно працюємо віддалено.

Спочатку було важко вибудувати деякі процеси так швидко, щоб ефективність роботи не впала, проте крок за кроком рішення приходили самі: Zoom/Skype/Hangouts-мітинги (навіть з додатковою перевагою — не потрібно бронювати переговорні в офісі), нові формати чекінів/ррозчекінів в командних Telegram-чатах, підвищена увага до daily-мітингів та інші синхронізації між співробітниками і цілими командами.

Також радує, що ще до карантину було збудовано безліч робочих процесів так, ніби ми знали, що почнеться пандемія, тому у нас була своєрідна фора — все було онлайн: продукти, CRM- і ERP-системи, розробка, тестування, підтримка, маркетинг, продажу, відсутність шиппінгу як такого.

За кілька місяців карантину хлопці облаштували свої домашні робочі місця, проте багато хто все одно нудьгує по офісу, морально втомилися від віддаленої роботи, помічають проблеми в комунікації та соціалізації, тому ідеальним варіантом в рамках карантину вважаю переважно віддалену роботу з регулярними акуратними вилазками в офіс.

3. Як ви бачите: чи змінилися бізнес процеси глобально на ринку інтернет-маркетингу? Якщо так, то якою ви бачите ситуацію зараз, у що трансформується маркетинг і просування та в цілому індустрія сайтостворення? І чи вплинув на це ковід?

Так, впевнений, що багато чого змінилося — ось перелік речей, які я помітив (так би мовити, «в загальному»):

  1. З точки зору відносин агентств/фрілансерів з клієнтами мало, що змінилося, однак всередині команд фахівців (особливо великих агентств) відбулися приблизно такі ж зміни, як і у нас в компанії.
  2. Невеликі локальні агентства можуть розраховувати на розширення своєї «зони впливу», оскільки потроху стираються кордони в стилі «А ви не з Одеси? А, ну тоді ми з вами працювати не будемо».
  3. Особисто спостерігав, як бюджети на офлайн-рекламу різко перетікають в онлайн і показують там себе найкращим чином.
  4. Безліч маленьких брендів заводять собі лендінги, хоча раніше відкладали ці рішення в довгий ящик.
  5. Деякі компанії придумують абсолютно нові стратегії просування, які неможливо було навіть уявити в докарантинний час.

Щоб глибше, з цифрами і фактами дізнатися про те, що реально відбувається з ринками по всій планеті і як коронавірус вплинув на них, читайте Telegram-канал мого партнера і засновника Netpeak Group Артема Бородатюк → Рездопіз.

4. А в цілому, після послаблення карантинних заходів стало краще/гірше?

Чесно кажучи, ми не відчуваємо ніякого «послаблення карантину» — скоріше, навпаки, збирається нова хвиля епідемії, тому ми намагаємося (незалежно від рішень «зверху») дотримуватися безпеку, дбати про співробітників і далі організовувати віддалену роботу.

Валерій Ахременко, CEO в Centum-D (centum-d.com)

Валерій Ахременко

1. Як компанія і колектив пережили карантин?

Як і для всіх, карантин, який прийшов раптово, для нас був чимось новим. Необхідно було швидко налаштовуватися на віддалену роботу. Плюс, який допоміг в цій ситуації — ми завжди дозволяли попрацювати з дому тим, хто відпросився або хворів. Для хлопців це не стало шоком.

Наступною складністю, з якою ми зіткнулися — це клієнти. Деякі почали зупиняти проекти на різних стадіях. Доводилося з кожним з них проводити багатогодинні переговори.

Ми їх переконували, що невідомо, скільки триватиме карантин, але офлайн-бізнес був повністю зупинений і на цей час досі немає ніяких гарантій, що все повернеться на круги своя. Розвиток же онлайн-бізнесу допоможе уникнути нульової прибутковості. Не всіх, звичайно, вийшло переконати, але досвідчені підприємці брали наші доводи і зважували факти — зменшували бюджети, але не зупиняли проекти.

2. У нинішній ситуації стало краще/гірше? Чому?

На сьогодні ситуація двояка. На стадії, коли всі відкрилися і працюють, склалося розуміння, що online-бізнес потрібен всім. Він являє собою чи не панацею, особливо, якщо раптом буде продовжений карантин. Однак менталітет клієнтів швидко не змінити — всім потрібно терміново і «забезкоштовно».

Розберемо по поличках.

Клієнти звертаються з вимогою зробити «на вчора», але мало хто прагне вникнути, як вирішувати завдання правильно, в якій послідовності та що необхідно впроваджувати.

Звичайно, якщо основна мета заробити більше, то в нинішній ситуації все просто чудово: робиш сайти/магазини — запускаєш платну рекламу — клієнт тимчасово щасливий, а компанія заробила грошей.

3. Які ви бачите перспективи розвитку IT в Україні? Чи стане краще/гірше і чому?

Перспективи розвитку насправді величезні. Питання завжди стоїть в якості наданої послуги.

Так, ми не відкидаємо фактор ціни. АЛЕ! Клієнти, які займаються продажами в Інтернеті, вже в пошуках максимально комфортних для себе умов. І головне — це якість послуг, що надаються. Слід визнати, що, на жаль, з численних IT компаній в Україні, не так багато тих, які виконують свої зобов’язання сумлінно!

Стане краще або гірше — питання риторичне. Навчимося надавати послуги максимально якісно — буде краще. Якщо компанії залишаться на такому ж рівні клієнтоорієнтованості — закриються.

4. Чи є сенс сьогодні робити сайт і переорієнтувати бізнес в онлайн?

Кардинально закрити весь офлайн і перейти в онлайн — зможуть далеко не всі. Подивитися, помацати, приміряти — в цьому завжди буде потреба (це кажучи про офлайн).

Однозначно є сенс почати розвивати свій бізнес в Інтернеті (не закриваючи офлайн) і розглядати його як один з каналів реклами, привернення уваги до своєї справи, завоювання нових клієнтів, але, знову ж таки, потрібна правильна послідовність дій.

Адже компанії, що займаються розробкою і просуванням, завжди можуть зробити аналіз і підказати — чи є запити по вашому бізнесу в Інтернеті, як правильно почати свою справу в Мережі, що саме впровадити, як впливати на цільову аудиторію.

В іншому випадку можна опинитися в тій ситуації, а сьогодні це вже реальність, коли магазину або кафе заборонять працювати (приклад, новий етап карантину), і підприємець залишиться без джерела доходу.

Підпишіться, щоб дізнаватися про нові статті першими.
Ми не надсилаємо спам.
Кількість голосів: 0

Коментарі

Залишити відповідь