Створення, розробка та просування сайтів Centum-D Принципи формування асортименту інтернет-магазину

Принципи формування асортименту інтернет-магазину

Процес вибору асортименту товару, який в подальшому буде продаватися —  важливий момент, що вимагає особливої ​​уваги власника майбутнього вебмагазину. Чотири основні принципи допоможуть розібратися в такому питанні.

Види товарів

Існує класифікація з декількох видів товарів:

Матеріальний — товар, для покупки якого необхідне фізичне доставлення. Тут необхідно розуміти наступне:

 • Логістику;
 • Ряд характеристик товарів (розміри, кольори, вага, рівень крихкості, умови зберігання і т.д.);
 • Процес оплати готівкою (при отриманні продукту користувачем).

Нематеріальний — товар, що надається за допомогою програмного забезпечення, доступу до конкретної інформації, контенту (графічного або музичного) і т.д. Хоча ринок нематеріальних товарів менше матеріального, він може забезпечити бізнес вищою маржею. Усе це через особливості, які мають нематеріальні товари:

 • Товар не володіє фізичними характеристиками;
 • Товар не володіє звичною логістикою (нема потреби в складах і кур’єрах та ін.);
 • Звичайне використання електронного способу оплати (зазвичай – передоплата).

Матеріальні товари, відповідно, мають свою прийняту класифікацію товарів:

 • Малогабаритний (мобільний телефон, будь-який гаджет). Такі товари найчастіше доставляють студенти, які отримують товар вранці зі складу та розвозять його замовникам з використанням громадського транспорту. У день зазвичай вдається охоплювати приблизно 9-12 точок. Через це такі товари славляться низькою розрахованої собівартістю.
 • Габаритний (праска, мікрохвильова піч). Доставляючи габаритні товари, з’являється необхідність в невеликому авто, здатне завантажуватися вранці та перевозити продукцію по ряду адрес замовників. Водій в такому випадку є одночасно експедитором, кур’єром і вантажником.
 • Великогабаритний (холодильник і т.п.). В такому випадку необхідний як водій, так і вантажник. Особливо якщо ми говоримо про підйом холодильників на поверхи замовників без ліфта в будинку. Тут вже варто задуматися про бригаду мінімум з 3 людей і про автомобілі з великою місткістю. Один — водій, а двоє інших займаються вантажно-розвантажувальними роботами. Цілком зрозуміло, що чим габаритніший товар, тим в більшу вартість буде обходитися доставлення.

Товарна матриця

Якщо ви вирішуєте зробити звуження товарної номенклатури до єдиного відомого бренду, при цьому ви надаєте товар з усіма ціновими категоріями, ви будете володіти монобрендовим вебмагазином. Такий підхід має плюс — ви підвищите лояльність бренду у вашу сторону.

Якщо товарний асортимент складає десяток тисяч продуктів, як у вебгіпермаркетах, вам слід задуматися про забезпечення автоматизації всіх процесів бізнесу, бо бізнес просто не зможе функціонувати успішно в мануальному режимі.

Також існує варіант, згідно з яким ваша матриця товарів представляється лише десятками або сотнями товарних позицій (каталоги або інтернет-бутики). В такому випадку ви підвищуєте рівень маржинальності та зменшуєте кількість конкурентів, а автоматизація вже не відіграє такої ролі.

Торговля товарами интернет-магазина

Продукція єдиної (декількох) груп

Усі товарні групи складаються з:

 • Товарів-бестселерів. Зосередьте ці товари на продаж і насолоджуйтеся мінімальною маржею поряд з високим попитом. Тільки близько 15-2-% товарних одиниць в інтернет-магазині будуть продаватися в 70% випадків і забезпечувати власників прибутком з 20-30% обсягом. Багато клієнтів прагнуть купувати саме бестселери.
 • Товарів-аутсайдерів. Продаж товарів, що рідко купуються (нішеві), зі зменшеним рівнем конкуренції в ніші та зменшеним рівнем трафіку в вебмагазині принесе власнику високий прибуток. Моделі, що не володіють популярністю, дозволяють встановити ціну, яка не буде порівнюватися відвідувачами з ціною конкурентів.

Рітейл та досвід роботи в ньому

Кращим варіантом буде продаж тих товарів, які ви, через свій минулий досвід роботи офлайн, знаєте краще. Або продавайте те, що вам дійсно цікаво як хобі. В інших випадках, торгуючи на незнайомих для вас ринках, ви можете зустріти різні труднощі.

Еластичний попит

Даний показник дозволяє трохи ознайомитися з тим, як здатні рости обсяги продажів в інтернеті, якщо ми знижуємо ціну. Тут особливо важливо виділити:

 • “Еластичний” попит на товар — знижуючи (підвищуючи) ціну на такий товар на 15% починається зростання (падіння) обсягу продажів на ~ 15%.
 • “Нееластичний” попит на товар — знижуючи чи підвищуючи ціну на товар, продажі не зміняться.

Поняття маржинальності

Маржинальність може змінюватися, якщо ви торгуєте різною продукцією. Сьогодні, продаючи одяг, взуття або аксесуари, ви будете володарем одного з найбільш маржинальних ринків в інтернет-продажах. В такому випадку рівень маржинальності матиме показник від 100% до 150%. Велика побутова техніка являє собою ринок з мінімальною маржею (~ 2-5%).

Слід пам’ятати, що правильний вибір продукції для торгівлі в інтернеті визначає успішність бізнесу в інтернеті. Тому, формуючи асортимент вебмагазину, обов’язково беріть до уваги всі перераховані вище принципи.

Підпишіться, щоб дізнаватися про нові статті першими.
Ми не надсилаємо спам.
Кількість голосів: 0

Коментарі

Залишити відповідь